Stomatolog dziecięcy – higiena jamy ustnej

Stomatolog dziecięcy warszawaHigiena jamy ustnej

Już od najmłodszych lat należy wpajać naszym pociechom dobre nawyki związane z dbaniem o higienę w jamie ustnej. Nauczenie właściwej higieny jest bardzo dużym i pracochłonnym wyzwaniem dla rodziców.

Pierwsze kroki rodzica

Pierwsze zabiegi higieniczne rozpoczynają się już u niemowląt. Zazwyczaj polegają na czyszczeniu wałów dziąsłowy i błony śluzowej policzka malucha. Tego zabiegu dokonuje się za pomocą jałowego wacika nawiniętego na palec. Najlepiej jest go namoczyć w przegotowanej wodzie lub wywarze z rumianku.

Zabieg ten przynosi dużą ulgę dziecku zwłaszcza w okresie wyżynania się pierwszych zębów. Istnieją również specjalne szczoteczki z delikatnymi, sylikonowymi wypustkami, które maja na celu masowanie dziąseł oraz pierwszych pojawiających się zębów. Takie szczoteczki dostępne są w formie nakładki na palec rodzica.

Pierwsza szczoteczka

W późniejszych latach należy zapewnić dziecku właściwą szczoteczkę o odpowiednio małej główce i szerokiej rączce z wygodnym uchwytem. Jest to kolejny etap w nauce higieny najmłodszych. Niemniej jednak na samym początku uczymy dziecko oczyszczać zęby jedynie za pomocą wody i szczoteczki.

Dopiero, gdy dziecko nauczy się wypluwać zaczynamy stosować pasty przeznaczone dla najmłodszych, czyli o niskiej zawartości fluoru i mało pieniące. Zapewne na samym początku będzie trudno nauczyć dziecko połykania pasty, ale można starać się to kontrolować.

Dobrze jest skorzystać także z pomocy specjalisty. Stomatolog dziecięcy z pewnością wytłumaczy i zademonstruje dziecku właściwy sposób szczotkowania zębów. Niemniej jednak rodzice powinni pomagać w dokładnym szczotkowaniu zębów, jeśli to konieczne, nawet do 6 roku życia.

Warszawa ma bardzo bogatą ofertę zakładów stomatologicznych, ale dentysta dziecięcy powinien mieć właściwe podejście do dzieci. Ważny jest również wystrój gabinetu i poczekalnia.

Wizyta, która może dotyczyć zaledwie higieny jamy ustnej może mieć znaczący wpływ na stosunek dziecka do stomatologa. Warto zadbać by ta pierwsza wizyta była odpowiednia a gabinet dentystyczny jak był przystosowany do wizyt dziecięcych. Wizyty u dentysty powinny być dla dziecka przyjemnością a nie smutnym obowiązkiem.

 

 

Advertisements

Posted on December 26, 2014, in Stomatolog dziecięcy and tagged . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: