Niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego

3Odgórne wymogi określają, iż minimalna powierzchnia dla gabinetu stomatologicznego z jednym fotelem to  przynajmniej 15-18m². W obrębie tego metrażu należy wygospodarować obszar pracy, miejsce na przebieralnie, poczekalnie i oddzielne toalety dla personelu medycznego i pacjentów.

Podstawowe wyposażenie

W gabinecie muszą się znaleźć następujące elementy: unit stomatologiczny, narzędzia (takie jak kamery, kątnice, ssaki, wiertła i piaskarki), autoklaw i dodatkowe przyrządy, w tym aparaty i wywoływarki RTG, lampy ultradźwiękowe i bakteriobójcze, negatoskopy i turbiny.

Ponadto meble znajdujące się w gabinecie muszą być wykonane z trwałych i zmywalnych materiałów. Podłogi muszą być antypoślizgowe, odporne na plamy i nienasiąkliwe. Z kolei ściany powinny zostać pomalowane w ciepłych odcieniach, które uspokoją pacjentów i zapewnią im poczucie bezpieczeństwa.

Gabinet przyjazny dziecku

Bardzo istotne jest także, aby gabinet stomatologiczny był dostosowany do potrzeb dzieci. Należy zatem pamiętać o odpowiednim wystroju, budzącym pozytywne skojarzenia i emocje oraz stworzeniu kącika, gdzie dziecko będzie mogło pobawić się przed wizytą. Istotne jest także podejście personelu, który musi potrafić postępować z dzieckiem w stresowych sytuacjach. Powyższe aspekty w bardzo dużym stopniu warunkują stosunek dziecka do danego stomatologa. Dlatego też, przed wizytą z dzieckiem w konkretnym gabinecie, warto sprawdzić opinie na jego temat, wpisując odpowiednią frazę wraz z nazwą miejscowości, na przykład stomatolog dziecięcy Warszawa.

Advertisements

Posted on April 9, 2015, in Inne. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: