Czy leczenie ortodontyczne jest skuteczne?

usmiechPiękny zdrowy uśmiech jest często wizytówka wielu ludzi. Niemniej jednak nie każdy może cieszyć się z pięknego naturalnego uśmiechu. Wtedy wiele osób decyduje zwrócić się ze swoim problem do ortodonty. Ale czy leczenie ortodontyczne jest skuteczne?

Na czym polega leczenie ortodontyczne

Wizyta u ortodonty nie musi kończyć się założeniem aparatu. Przy niewielkich skrzywieniach zgryzu ortodonci zalecają również mioterapię.  Jest to zestaw prostych ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta we wczesnych stadiach pojawiania się skrzywień zgryzu.

Na typowe leczenie ortodontyczne składa się natomiast kilka etapów. W każdym przypadku rozpoczyna się od diagnostyki, które polega na wykonaniu badania (na przykład zdjęcia RTG) oraz przygotowaniu materiałów diagnostycznych. Na podstawie diagnostyki lekarz prowadzący ustala cały tok leczenia oraz ustala wstępne koszty. Kolejnym krokiem jest założenie aparatu oraz (najczęściej comiesięczne) jego aktywowanie.

Leczenie ortodontyczna ma również na celu zachowanie zdrowych zębów, przyzębia a nawet stawów skroniowo-żuchwowych.

Migracja zębów na swoje pierwotne miejsce

Wiele osób rezygnuje z podjęcia leczenia ortodontycznego ze względu na obawę powrotu zębów na swoje miejsce. Oczywiście jest to możliwe w momencie braku stosowania aparatów retencyjnych. Po leczeniu zęby muszą być wspomagane przez tego typu aparaty.

W leczeniu retencyjnym coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są przezroczyste nakładki na zęby. Są one bardzo higieniczne oraz komfortowe. Nakładki można ściągnąć na czas jedzenia lub mycia zębów. Nosi się je niemal przez cały dzień, niemniej jednak ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, nie są widoczne. Są one jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania migracji zębów.

Najczęściej powodem powracania zębów na swoje dawne miejsca jest źle dobrany aparat retencyjny przez ortodontę. Aby tego uniknąć warto korzystać z miejsc sprawdzonych z dobrymi rekomendacjami. Stosowanie się do wszystkich zaleceń ortodonty sprawia, że leczenie ortodontyczne jest jak najbardziej skuteczne.

 

 

Advertisements

Posted on October 16, 2015, in Stomatolog dziecięcy and tagged , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: