Małe kompendium wiedzy o aparatach ortodontycznych

Niewielkie zamki przymocowane do płytki zęba mogą zdziałać cuda z łukiem zębowym. Przekonało o tym się już wiele osób, które nosiło aparaty ortodontyczne, co natomiast muszą wiedzieć osoby, które wciąż wahają się nad podjęciem decyzji czy założyć stały aparat?

  1. Czy dorośli maja szanse na naprawienie zgryzu?

Korekta zgryzu jest dla każdego – niezależnie od wieku. Fakt faktem korekta zgryzu u dorosłych może trwać dłużej, ponieważ kości są bardziej uwapnione i przez to trudniej jest ja uformować. Dodatkowo na efekt leczenia może (ale nie musi) wpłynąć obecność koron i mostów. Nie wyklucza to jednak możliwości korekcji zgryzu.

  1. Jak skonstruowany jest aparat zewnętrzny

Każdy aparat wygląda bardzo podobnie do siebie. Składa się z zamków przyklejonych specjalnym klejem do płytki zęba. Zamki mogą być wykonane z różnych materiałów takich, jak: metal, porcelana, akryl lub kryształ. Oprócz tego każdy aparat posiada dwa pierścienie założone na zębach trzonowych. Przez zamki przewleczony jest bardzo cienki, ale wytrzymały i solidny drucik, który pozwala na przesuwanie zębów w określonym kierunku.

  1. Czy prostowanie zębów jest bolesne?

Mocowanie aparatu nie jest bolesne, natomiast pierwsze dwa tygodnie po założeniu mogą okazać się dokuczliwie zwłaszcza przy nadgryzaniu jedzenia. Organizm musi przyzwyczaić się do obecności ciał obcych w jamie ustnej oraz do nowej sytuacje. Po wizytach kontrolnych ból ten może trwać 2-3 dni, ale nie jest tak odczuwalny, jak w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Z czasem dyskomfort po wizytach kontrolnych mija. Po kilku miesiącach odczuwalne jest jedynie lekkie uczucie ściągania, które mija po kilku godzinach.

  1. Czy pod zamkami może pojawić się próchnica?

Zamki przyklejone są na specjalnym kleju dentystycznym, który posiada w swoim wkładzie fluor. Jeśli zamocowane są odpowiednio, nie ma możliwości pojawienia się żadnych objawów próchnicy. Wszystkie części zębów, które pozostały odsłonięte i nie znajdują się pod warstwą kleju, są kontrolowane na każdej wizycie przez ortodonty. Pojawienie się próchnicy jest więc mało prawdopodobne. Jeśli natomiast już się pojawi, lekarz powinien od razu ją wyleczyć. Dlatego też dobrze jest wybierać gabinet ortodontyczny, gdzie istnieje możliwość leczenia zębów.

  1. Czy aparat uniemożliwia jedzenie?

Założenie aparatu ortodontycznego może wiązać się ze zrezygnowaniem z batonów z karmelem, gumy do żucia czy coli. Niemniej jednak nie wyklucza to faktu, że trzeba nauczyć się w nim jeść. Jest to obce ciało w jamie ustnej, do którego trzeba się przyzwyczaić. Problemu w jedzeniu mogą sprawić pierwsze dni po założeniu aparatu, natomiast później wszystko wraca do normy.

Advertisements

Posted on November 17, 2015, in Stomatolog dziecięcy and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: