Trzecie zęby u człowieka, czyli badania nad stworzeniem biozębów

BiozębyNiewykluczone, iż już wkrótce sztuczne implanty zębowe przejdą do przeszłości. Trwają bowiem współcześnie prace nad stworzeniem tzw. trzecich zębów, wyhodowanych z komórek dziąseł. Działania w tym zakresie koncentrują się przede wszystkim na pozyskaniu związków zęba, które mogłyby normalnie urosnąć.

Dotychczasowe badania

Z badań przeprowadzonych przez Brytyjczyków z King’s College London (KCL) wynika, iż namnożona tkanka dziąsłowa pacjentów, po połączeniu z mysimi komórkami mezenchymatycznymi, pozwala uzyskać hybrydowe zęby ze szkliwem, zębiną oraz korzeniami. Oznacza to, iż komórki nabłonkowe z dziąseł osoby dorosłej mogą właściwie reagować na wywołujące wzrost zęba sygnały z tkanki mezenchymatycznej, gdzie po hodowli in vitro ma również miejsce ich różnicowanie do odpowiednich typów komórek. Ponadto w trakcie tego procesu tworzą się także korona oraz korzenie.

Biozęby – naturalna alternatywa

Nawiązując do wyników zrealizowanych dotychczas badań, biozęby mają dużą szansę zastąpić w przyszłości implanty oparte na tytanowych wszczepach. Okazuje się bowiem, iż komórki pobrane z dziąsła dorosłego pacjenta potrafią reagować na sygnały przesyłane przez komórki macierzyste zębów, co sprzyja wykształcaniu się odpowiednio funkcjonujących struktur zębowych.

Kolejny etapem badań naukowców w tej dziedzinie będzie identyfikacja kultury dojrzałych komórek mezenchymatycznych w ciele człowieka, które miałyby umożliwić indukowanie wytwarzania zębów w laboratorium. Nie jest zatem wykluczone, iż w niedalekiej przyszłości możliwe stanie się wygenerowanie całkowicie naturalnych implantów zębowych z własnych komórek dziąsła pacjenta.

Artykuł powstał przy współpracy z http://odent.pl

Advertisements

Posted on December 18, 2015, in Inne. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: